Gdy rozprawa rozwodowa nie odbywa się w przyjaznej atmosferze, a małżonkowie nie potrafią się porozumieć, często prowadzi to do orzeczenia o winie którejś ze stron. Mowa tu między innymi o sytuacji, w której to mąż zdradził żonę lub odwrotnie.
Oczywiście nie jest to jedyny powód, dla którego ogłaszany jest rozwód z orzeczeniem o winie. Konsekwencje tego procesu mogą być różne. Często zależą od przebiegu rozprawy, postawy obu stron, jak również ich żądań.
Spośród tych występujących najczęściej należy wymienić między innymi przyznanie praw rodzicielskich wyłącznie matce bądź ojcu. Były współmałżonek, w zależności od postanowienia sądu, musi zadowolić się ograniczonymi kontaktami z dzieckiem, a w skrajnych przypadkach dochodzi wręcz do zakazu.
Warto wspomnieć również o innych kwestiach, z którymi wiąże się rozwód z orzeczeniem o winie. Konsekwencje bardzo często dotyczą także powstania rozdzielczości majątkowej, braku możliwości dziedziczenia po byłej żonie lub mężu, czy też powrotu do poprzedniego nazwiska. Do tego dodać można również szansę na ponowne zawarcie związku małżeńskiego.
Bez względu na okoliczności, zawsze warto pomyśleć o wyborze odpowiedniego adwokata, który okaże się niezbędnym wsparciem podczas rozprawy. Nie tylko zadba on o spełnienie potrzebnych formalności, ale również przedstawi wszystkie dostępne możliwości, przygotuje strategię, a następne będzie reprezentował nas przed sądem. Wszystko to zwiększa szansę na skuteczną walkę o swoje prawa.
1 thought on “Konsekwencje rozwodu z orzeczeniem o winie”